Späť
Fotovoltické (fotovoltaické) zariadenia majú veľa nepopierateľných výhod. Niektoré z nich si nevšimneme, pretože keď sa táto technológia na našom trhu objavila, vytvorili sa určité názory, ktoré boli v tom čase pravdivé, ale už nie sú platné. Prečo sa oplatí rozhodnúť o takej vážnej investícii? Predstavujeme najdôležitejšie výhody fotovoltiky (fotovoltaiky).
Ekológia – základná výhoda fotovoltiky (fotovoltaiky)
V prvom rade si treba uvedomiť, že fotovoltické (fotovoltaické) zariadenia na výrobu elektriny využívajú slnečnú energiu – jeden z obnoviteľných zdrojov energie. Na rozdiel od konvenčnej energie neprodukujú žiadne znečistenie. Proces výroby panelov si zjavne vyžaduje spotrebu energie a surovín a tiež vytvára určité množstvo odpadu, ale veľmi rýchlo sa vráti životnému prostrediu.
Keď už hovoríme o ekológii, stojí za zmienku výhody obrazu. „Byť ekologický“ je pre spoločnosť veľkým plusom. Výroba tovaru s využitím čistej energie si u spotrebiteľov získava čoraz väčšiu priazeň. Ekologické povedomie spoločnosti neustále rastie, badateľné sú problémy vyplývajúce z vysokých emisií znečisťujúcich látok.
Skutočné finančné úspory.
Fotovoltická (fotovoltaická) inštalácia sa javí ako veľmi drahá investícia. Áno, jeho súčasti stoja veľa a je tiež potrebné vykonať niekoľko krokov, aby ste ho pripojili k sieti. Už v tejto fáze však zákonodarcovia počítali s niekoľkými podpornými programami, ktoré umožnia menej zaťažiť portfólio investora. Vďaka tomu sa správne nainštalovaná fotovoltická (fotovoltaická) inštalácia pre domácnosť alebo podnikanie môže zaplatiť za menej ako 10 rokov. Ak vezmeme do úvahy životnosť zariadenia – odhadovanú na asi 25 rokov – neskôr ide iba o čisté (obrazne a doslova) úspory.
Všestrannosť a nezávislosť
Veľkou výhodou fotovoltiky (fotovoltaiky) ako spôsobu výroby elektriny je jej flexibilita a široké použitie. Inštalácia môže úspešne fungovať ako malá sada panelov na rodinnom dome, väčší systém pre kancelársku budovu, mini-elektráreň pre priemyselný závod alebo pole panelov zásobujúcich blízke mestá. Všetko je založené na správnej kombinácii správne spolupracujúcich komponentov. Výber výkonu a pokrytia dopytu umožňuje každému z týchto variantov vytvoriť zariadenie generujúce úspory.
Rôzne varianty energetickej nezávislosti
Držiteľ fotovoltického (fotovoltaického) zariadenia je menej vystavený negatívnym účinkom rastúcich cien elektriny. Čím drahšia je elektrina zo siete, tým výnosnejšie sa zdá byť investovanie do vašich vlastných fotovoltických (fotovoltaických ) panelov. Ak je v navrhovanom systéme miesto na skladovanie energie, nezávislosť sa stáva úplne skutočnou – v prípade výpadku napájania je možné zachovať činnosť zariadení nainštalovaných v budove.
Spôsoby montáže
Nepochybnou výhodou fotovoltiky (fotovoltaiky) je možnosť jej montáže mnohými spôsobmi. Najzrejmejšou sa javí inštalácia na strechu – a zvyčajne je to táto možnosť, ktorá je zvolená z dôvodu efektívnosti a úspory miesta. Ak to však nie je možné, môžeme zvoliť rám na zemi alebo aktívny sledovač. Fotovoltickú (fotovoltaickú) inštaláciu je možné namontovať aj na fasádu budovy. Stojí za to nechať výber technologických riešení na odborníkov.
V neposlednom rade – pohodlie.
Správne zvolená a správne nainštalovaná fotovoltická (fotovoltaická) inštalácia si nevyžaduje každodennú údržbu. Po dokončení prác a začatí výroby elektriny sa úloha investora obmedzuje na pozorovanie jej fungovania. Je to veľmi pohodlný spôsob, ako ušetriť na elektrine, ktorá po investovaní nevyžaduje žiadne ďalšie obete.
Stručne povedané,
fotovoltika (fotovoltaika) už istý čas prestala byť drahou a neefektívnou pomôckou, ktorá využíva slnečnú energiu. V súčasnosti sa toto odvetvie rozvíja veľmi dynamicky a vďaka externej podpore získalo nielen ekologické, ale aj ekonomické argumenty.